SPORTY WALKI – sport i rywalizacja

Obecnie, w zabieganym, pełnym rywalizacji świecie często musimy odreagować. Coraz bardziej popularnym sposobem na to staje się trenowanie sportów walki, takich jak boks, judo, taekwondo, karate, ju-jitsu czy kung-fu. W tym artykule odpowiemy na pytania: czym są, czym się wyróżniają i jak zacząć je trenować. Jedziemy z tematem.

Sporty walki – co warto wiedzieć?

Sporty walki, sztuki walki, sztuki samoobrony to aktywności, najczęściej wywodzące się z dalekiego wschodu (Okinawa, Japonia, Chiny) i często uprawiane ze szczyptą tamtejszej kultury. Ich skutkiem powinna być umiejętność samoobrony i ogólna sprawność organizmu ale odbywają się też zawody sportowe w duchu zdrowej rywalizacji. Coraz częściej także dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych z elementami sztuk walki, co bardzo cieszy rodziców w dobie „siedzenia przed komputerem” i związanych z tym wad postawy. Takie zajęcia odbywają się już w prawie każdym mieście więc sprawdź, czy w Twoim także.

Sporty walki – jakich sprzętów potrzebujesz?

Przede wszystkim odpowiedni strój. W przypadku karate jest to Karate-gi, w przypadku judo jest to judo-gi. Funkcjonuje obiegowa nazwa „Kimono” ale nie jest ona prawidłowa. Kimono było tradycyjnym strojem japońskim, noszonym na co dzień i nie służyło do walki czy samoobrony. Karategi czy Judogi to dwuczęściowy strój z białego materiału przewiązany pasem w, odpowiednim do stopnia zaawansowania zawodnika, kolorze.

Pas nazywa się obi. Najczęściej spotykane kolory pasów to biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski i czarny choć da się spotkać również czerwony i fioletowy. Grubość materiału to od 6 do 14 OZ (Uncji) ale najbardziej popularna gramatura to 10 uncji.

Ponieważ sporty walki są, mniej lub bardziej, urazowymi czy też „kontuzyjnymi” sportami – potrzebne będą ochraniacze. W tej chwili dostępne są ochraniacze na każdą część ciała ale najczęściej chroni się te najbardziej narażone w danym sporcie miejsca – głowę, szczękę, golenie, przedramiona i krocze. W razie potrzeb można też ochraniać miejsce kontuzjowane takie jak kolano czy łokieć. Najlepiej jednak po prostu nie działać zbyt pochopnie, uważać co mówi trener i nie narażać się na kontuzję.

Właściwie na tym można by było skończyć ale mamy przecież jeszcze takie akcesoria jak:

  • Torby na trening
  • Tarcze
  • Makiwary
  • Rękawice trenera
  • Worki treningowe

Poznaj ofertę produktów do sportów walki i wybierz coś dla siebie

Sporty walki – jak zacząć trenować?

Trzeba po prostu kupić co potrzebne i iść na pierwsze zajęcia, żeby zobaczyć, czy w ogóle nam się to podoba. Inne jest pojęcie o sportach walki, które mamy z filmów czy z mediów, a potem na treningu okazuje się, że dana sztuka walki nie ma wyglądać a… działać – wówczas, szczególnie u dzieci, przychodzi zniechęcenie a nawet rozczarowanie. W efekcie – na tym kończy się udział w zajęciach sportowych. Zdarza się jednak, że uczestnik zajęć po prostu jest oczarowany i nie widzi później świata poza karate, judo czy taekwondo. To sprawa bardzo indywidualna – tak jak indywidualny jest ten sport czy sztuka walki. Następnie wypada się zaopatrzyć we wspomniane wyżej stroje i akcesoria. Gdzie to zrobić? Najlepiej spytać swojego trenera a później wejść na stronę dużego e-sklepu sportowego jakim jest np. Decathlon. Kilka kliknięć i gotowe. Co jednak warto kupić?

Sporty walki – jakiego sprzętu z Decathlonu potrzebujesz?

Na pewno możemy zacząć od stroju do sportów walki:

  • Kimono do karate 500 Outshock – Opracowany przez specjalistów i zapaleńców sportowych strój z pewnością pomoże Ci nie tylko w codziennym treningu ale i na zawodach. Dzięki gramaturze 11 uncji Twoja technika będzie także słyszalna poprzez odkształcenia materiału.
  • Pas przeszywany sztuki walki 2.80m Outshock  Wytrzymały pas do stroju dla pasjonatów sztuk walki takich jak aikido, karate, taekwondo czy judo.

W czymś ładnym i funkcjonalnym trzeba przynieść ten strój na trening więc zobacz także poniższy produkt:

  • TORBA DO SPORTÓW WALKI BAG 500 50L – świetna torba o pojemności 50 L, z wentylowaną kieszenią, wspaniale nadaje się jako towarzyszka każdego treningu.

Zobacz ofertę produktów do sportów walki (nie tylko tych wyżej wymienionych produktów) i przekonaj się, że jest tego mnóstwo w DECATHLON. Będziesz mieć w czym wybierać i to jest świetne. Wiesz już też mniej więcej za czym się rozglądać. Do dzieła!

Sporty walki – i co dalej?

Dalej wiesz już wszystko. Leć na trening i zobacz czy to na pewno sport dla Ciebie. Nie zapomnij jednak wcześniej zrobić zakupy sportowe na DECATHLON.PL, żeby być przygotowanym na każdy cios! Produkty zostały stworzone w oparciu o wiedzę ekspertów i pasjonatów sportów walki. Można więc powiedzieć, że nie idziesz sam a „z obstawą”. Przygotuj się odpowiednio a może będziesz jak Andrzej Gołota, Dariusz Michalczewski a nawet Mike Tyson. Nie poddawaj się i walcz o swoje a będziesz na podium! Do boju!