Transport chłodniczy – jakie towary przewozi się w ten sposób?

Umożliwienie transportu produktów w warunkach chłodniczych pozwala przewozić na duże odległości mniej trwałe lub bardzo delikatne towary – głównie spożywcze, ale nie tylko. Transport taki jest realizowany głównie za pomocą samochodów, jak też statków i samolotów. 

Jak organizuje się transport chłodniczy?

Wiele produktów wymagających transportu chłodniczego to towary z branży spożywczej. Mogą to być produkty w postaci mrożonej lub surowej, np. mięso, warzywa, inne szybko psujące się pokarmy. Transport chłodniczy umożliwia dostarczenie ich w wybrane miejsce bez strat jakości, dzięki czemu będą zdatne do sprzedaży lub użytku w placówce gastronomicznej.

W niektórych przypadkach niezbędne jest zapewnienie produktom temperatury poniżej zera. Towar przewożony jest w zamrażarkach, kontenerach chłodniczych z regulacją temperatury, niekiedy obkładany lodem. W pojazdach mogą też znajdować się specjalne komory chłodnicze, dzięki czemu mieszczą one duże ładunki wymagających produktów.

Dlaczego transport chłodniczy musi być dobrze zorganizowany?

Profesjonalne usługi transportowe pozwalają zorganizować transport towarów, które wymagają przewozu w niskiej lub ujemnej temperaturze. Pojazdy to przeważnie chłodnie z pojedynczymi lub podwójnymi komorami oraz tzw. dopplestock. Obowiązkowe są urządzenia służące do pomiaru temperatury, dzięki którym możliwe jest szybkie reagowanie na jakiekolwiek zmiany.

Duże ładunki towarów z branży spożywczej nie mogą dotrzeć do punktu docelowego uszkodzone – w tym przypadku jako uszkodzenie rozumie się częściowe lub całkowite rozmrożenie. Mrożonki lub też mięso garmażeryjne, porcjowane warzywa i owoce po zmianie temperatury na dodatnią nie nadają się już do bezpiecznego użytku.

Czy łatwo jest zamówić transport chłodniczy?

Większe firmy działające w branży gastronomicznej współpracują z firmami trasportowymi, mają stałych partnerów świadczących usługi najwyższej jakości. Nie muszą weryfikować, czy wykonawca dysponuje odpowiednio wyposażonymi pojazdami. W większości przypadków nie mają problemu z pozyskaniem terminu dostawy towarów w odpowiadającym czasie.

Podsumowując, w chłodniach można przewozić produkty z branży spożywczej, ale też np. lekarstwa, kosmetyki, różne paliwa itd. Profesjonalny transport chłodniczy pozwala dostarczyć produkty bez straty jakości do miejsca docelowego.