Zmarszczki mimiczne – problem, który dotyka wiele kobiet

Każda kobieta chce jak najdłużej zachować napiętą skórę i młody wygląd. Właśnie z tego powodu istotnym jest, aby dbać o regularną i odpowiednio dobraną do potrzeb pielęgnację. Pewnych procesów, w tym starzenia, niestety nie da się jednak uniknąć, jednakże można go opóźnić. Jednym z najpopularniejszych typów zmarszczek są tak zwane zmarszczki mimiczne. 

Czym są zmarszczki mimiczne?

Jedną z najbardziej powszechnych i najprędzej widocznych oznak starzenia się są tak zwane kurze łapki. W dużym skrócie, są to po prostu zmarszczki mimiczne zlokalizowane w okolicach zewnętrznych kącików oczu. Obecne są u każdego i uwidaczniają się za każdym razem, gdy na twarzy pojawia się uśmiech. W miarę upływu czasu kurze łapki mają tendencję do pogłębiania się, przez co możliwym jest dostrzeżenie ich nawet na twarzy, której mięśnie są rozluźnione. Swoją nazwę zawdzięczają umiejscowieniu oraz specyficznemu wyglądowi.
Powstają one podczas naturalnego procesu wynikającego ze stopniowego zmniejszania się ilości włókien kolagenowych, kwasu hialuronowego oraz elastyny. Substancje te naturalnie występują w ludzkim ciele, a ich rolą jest między innymi utrzymywanie jędrności i gładkości skóry. Istonym jest nadmienić, że tkanka skórna wokół oczu charakteryzuje się znaczną delikatnością i cienkością, co wynika ze znikomej tkanki tłuszczowej znajdującej się pod nią. Właśnie z tego powodu okolice oczu obfitują w najszybsze oznaki nieuchronnie upływającego czasu. Cera stopniowo wiotczeje i wytraca napięcie z młodzieńczych lat.

Istotne czynniki wpływające na powstawanie zmarszczek mimicznych

Stopniowo obniżający się poziom kolagenu nie jest jedyną przyczyną, która odpowiedzialna jest za to, że kurze łapki utrwalają się oraz uwypuklają. Każdego dnia bowiem skóra narażona jest na czynniki pochodzące z zewnątrz, czyli wiatr czy mróz, które mają wyraźną tendencję do wysuszania skóry. Niewystarczające dostarczanie wody do organizmu także wpływa negatywnie na skórę powodując, że zmarszczki mimiczne zwiększają swoją głebokość. Istotne jest zatem, aby wypijać każdego dnia od dwóch do dwóch i pół litra wody. Również promieniowanie UV nasila problemy ze starzeniem się skóry wokół oczu. Bezwględnie należy pamiętać o używaniu dobrego jakościowo kremu z filtrem, również zimą. Swoją dietę warto wzbogacić w dostarczanie witamin, szczególnie K, E oraz A.

Jak walczyć ze zmarszczkami mimicznymi?

Gdy zależy na tym, aby zadać o wygląd skóry dookoła oczu oraz zniwelowanie zmarczek mimicznych w jak największym stopniu należy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty pielęgnacyjne. Najlepszym oponentem dla tego typu problemów jest zdecydowanie krem pod oczy o lższej konstystencji, niż krem do twarzy. Dobrze, gdy w swoim składzie zawiera koenzym Q10, kolagen, bądź kwas hialuronowy. Gdy dodatkowym, pożądanym efektem ma być rozświetlenie matowej i zmęczonej skóry do pielęgnacji można wprowadzić specyfik ze świetlikiem lub kofeiną. Warto także wspomagać pielęgnację drogeryjną okładami z zieloną herbatą czy krowim mlekiem.