Czym zajmuje się logopeda?

Pomimo tego, że logopedę można znaleźć w zasadzie bez problemu, to wciąż wielu rodziców i opiekunów nie wie, kiedy się zgłosić do takiego specjalisty. Przede wszystkim jest to osoba, która potrafi zdiagnozować zaburzenia mowy i wybrać odpowiedni typ terapii. Może także zaoferować profilaktykę właściwej komunikacji i artykulacji słów.

Jaki zakres pomocy oferuje logopeda?

Wsparcie logopedy niejednokrotnie kojarzy nam się z pomocą udzielaną tylko tym najmłodszym dzieciom. Bardzo ważne jest, aby zareagować jak najszybciej, ponieważ dziecko będzie zapisane na terapię, będzie się uczyć właściwej wymowy. Większe są szanse, że wszystkie głoski będą wypowiadane w dorosłym życiu w odpowiedni sposób. Trzeba także jednak pamiętać, że logopeda w Żywcu albo specjalista działający w innym mieście może pomagać także dzieciom ze szkoły podstawowej, a niejednokrotnie nawet dorosłym. Zaburzenia mowy mogą być leczone bardzo skutecznie nawet w przypadku osób starszych.

Kluczowa jest jednak właśnie odpowiednia diagnostyka. Najpierw logopeda stwierdza, czy występują trudności z mówieniem, czy też rozumieniem mowy albo czytaniem. Może chodzić także o pisanie, czyli po prostu są to problemy związane z używaniem języka w komunikacji.

W terapii logopedycznej ważne jest indywidualne podejście

Gdy logopeda przystępuje do terapii, bardzo ważne jest indywidualny podejście i zwrócenie uwagi na konkretne potrzeby danego pacjenta. W ten sposób można bardzo konkretnie ustalić cele terapii. Niezależnie od tego, czy będzie to foniatra w Żywcu, czy też inny specjalista, dopasowywane są odpowiednie metody, które pozwolą pacjentowi na poprawę mowy.

Stosowane mogą być najróżniejsze techniki, a mogą to być ćwiczenia artykulacyjne, ćwiczenia słuchowe lub właśnie fonetyczne. W terapii stosuje się również ćwiczenia składniowe, semantyczne i pragmatyczne. Jedną z ważniejszych kwestii jest poprawa świadomości językowej, ale chodzi także o motywację i samoocenę. Te ostatnie czynniki są bardzo ważne szczególnie w przypadku małych dzieci, które mają problemy z samoakceptacją. Trzeba zadbać o odpowiednie zmotywowanie.