Skąd się bierze przewlekłe zmęczenie?

Wiele osób coraz częściej narzeka na to, że ciągle dopada ich zmęczenie. Oczywiście w większości przypadków podyktowane jest tempem życia i tego, jak funkcjonują w otaczającym ich świecie. Obrało się za wytyczne osiem godzin snu przez osobę dorosłą i wydawać by się mogło, że tyle wystarczy, aby organizm się zregenerował i mógł pracować efektywnie każdego dnia. Ta reguła jednak nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Stres wpływa na zmęczenie

Nie ma co do tego wątpliwości, że stres powoduje w wielu przypadkach ogromne zmęczenie, a w szczególności psychiczne. Dzieje się tak, gdyż organizm podczas sytuacji, których nie akceptujemy wytwarza hormon stresu, czyli kortyzol.

Jego nadmiar często objawia się zmęczeniem, a niekiedy także wyczerpaniem. Ważne w takim przypadku jest regularne chodzenie spać i wstawanie o tych samych godzinach. Pomóc w walce ze stresem może samo podejście do codziennych obowiązków i mniejsze zadręczanie się nimi.

Kofeina nie tylko pobudza, ale i męczy

Kofeina postrzegana jest jako silny pobudzacz. To po małą czarna najchętniej ludzie sięgają każdego poranka, aby „dojść do siebie”. Niestety picie w nadmiarze kawy prowadzi do wypłukiwania cennych składników z organizmu. Przykładem tego mogą być częste skurcze.

Najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie spożywania tego napoju do trzech filiżanek dziennie, oczywiście w pewnych odstępach czasowych. Ponadto powinno się unikać mocnej herbaty oraz leków zawierających kofeinę.

Bezdech senny wpływa na zmęczenie w ciągu dnia

Bezdech senny najczęściej doskwiera ludziom, którzy często chrapią w nocy. Zaburzenia oddychania w postaci jego zaprzestania na dziesięć, a nawet dwadzieścia sekund prowadzi do gwałtownego obudzenia się i przerwania fazy snu.

To właśnie ta dolegliwość jest jednym z najczęstszych objawów zmęczenia o poranku. Mimo iż spało się kilka godzin, które zazwyczaj były optymalne dla organizmu, rano nie daje rady on normalnie funkcjonować. Rozpoznanie tej choroby wymaga jednak udania się do specjalisty, który wykona odpowiednie badania i postawi diagnozę.

Inne przyczyny przewlekłego zmęczenia

Oczywiście nie są to wszystkie przyczyny przewlekłego zmęczenia. Wymienione powyżej zostały te, które są najczęściej spotykane. Na obniżenie efektywności organizmu ma wpływ także:
niedoczynność tarczycy
choroby serca
wirus HCV
choroby płuc
choroby układu moczowego
nietolerancja pokarmowa