Jak dbać o skórę po opalaniu?

Sezon wakacyjny to idealny moment na korzystanie z mocy promieni słonecznych, które są pełne zbawiennej dla układu immunologicznego witaminy D3. Niosą jednak jeszcze ze sobą szereg niebezpieczeństw w postaci promieni UVA oraz UVB. O ile ważne jest więc zapewnienie skórze bezpieczeństwa w trakcie opalania, o tyle równie istotna jest także jej pielęgnacja po skorzystaniu z kąpieli słonecznych. O czym mowa? W jaki sposób prawidłowo dbać o skórę? Podpowiadamy.

Jak kąpiel słoneczna wpływa na skórę?

Kiedy postawimy na umiarkowaną ekspozycję na słońce, wówczas możemy spodziewać się szeregu dobrodziejstw. W praktyce mowa głównie o syntezie witaminy D3, która ma istotny wpływ na kondycję naszego organizmu – w tym na prawidłową pracę układu immunologicznego jak również zapewnienie dobrego stanu kości czy też produkcję serotoniny. Mowa rzecz jasna o hormonie szczęścia. Skóra ponadto zyskuje nie tylko ładną opaleniznę, ale przy tym staje się mocniejsza, a przy tym poprawia się jeszcze jej ukrwienie.

Przysłowiowe schody zaczynają się wówczas, kiedy kąpiele słoneczne są wykorzystywane przez nas w nadmiarze, a zwłaszcza wtedy, kiedy słońce jest największej aktywności – przedział w godz. 11-15. Takie działanie to realna możliwość uszkodzenia skóry. Najczęściej dochodzi do jej zaczerwienienia, podrażnienia, obrzęków, a w skrajnych przypadkach do rumieni oraz oparzeń. Podrażniona tkanka ulega łuszczeniu z uwagi na to, że dochodzi do wilgoci komórek oraz naruszeniu płaszcza lipidowego. To sygnał do tego, aby jak najszybciej zatroszczyć się o prawidłową pielęgnację.

Jak pielęgnować skórę po opalaniu

Skóra po opalaniu wymaga odpowiedniego podejścia do tematu pielęgnacji. Hasło świadoma pielęgnacja staje się wówczas niezmiernie ważne. Oznacza to, że musimy zrobić wszystko, aby zminimalizować skutki nadmiernej ekspozycji na słońce. Skóra potrzebuje uelastycznienia, zmiękczenia, wygładzenia, ukojenia, regeneracji oraz nawilżenia.

Bardzo ważne jest to, aby po kąpieli słonecznej umyć ciało w letniej wodzie. Istotną kwestią jest także stosowanie kosmetyków, które zawierają wapń oraz D-pantenol. Takie działanie, to przyspieszenie łagodzenia podrażnień spowodowanych opalaniem, jak również głębokie nawilżenie wysuszonej słońcem skóry. Aby opalenizna była widoczna jak najdłużej sięgajmy po preparaty, które umożliwiają pogłębienie uzyskanego kolorytu lub też po te, których zadaniem jest utrzymanie naszej opalenizny.