Leczenie laserowe jaskry – jak wygląda w praktyce?

Jaskra jest jednym z najpoważniejszych schorzeń oczu, które może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Współczesna medycyna oferuje różne metody leczenia jaskry, w tym leczenie laserowe, które stanowi jedną z opcji terapeutycznych. W praktyce, tego rodzaju zabiegi mają na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i kontrolowanie postępu choroby. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak przebiega leczenie laserowe jaskry i jakie są jego efekty.

Proces leczenia laserowego jaskry

Leczenie laserowe jaskry to skomplikowana procedura, która ma na celu otwarcie lub zwiększenie przepływu płynu z oka bądź tworzenie otworów w tęczówce. Istnieje również możliwość wykorzystania profesjonalnych laserów do otwarcia zatkanych spływów lub usuwania naczyń krwionośnych, które mogą przyczyniać się do zwiększenia ciśnienia w oku.

Zanim przystąpi się do leczenia laserowego jaskry, lekarz ocenia stan pacjenta i jego ogólną kondycję oczu. Następnie wybiera odpowiednią technikę laserową, która może zależeć od rodzaju jaskry oraz innych czynników, takich jak wiek i stan zdrowia pacjenta. W trakcie samego zabiegu pacjent jest poddawany miejscowemu znieczuleniu, co sprawia, że jest to procedura mało bolesna i stosunkowo bezpieczna.

Efekty leczenia

Leczenie laserowe jaskry ma na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co pomaga kontrolować postęp choroby i zapobiega utracie wzroku. Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, zaczerwienienie oka lub uczucie piasku pod powiekami, które jednak zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. W ciągu kilku tygodni po zabiegu można oczekiwać poprawy widzenia oraz spadku ciśnienia w oku.

Warto zaznaczyć, że leczenie laserowe jaskry może być jednym z etapów kompleksowej terapii, która może obejmować także stosowanie leków, kropli do oczu czy innych procedur. Kluczowym jest regularne monitorowanie pacjenta i dostosowywanie leczenia w zależności od efektów oraz postępu choroby.