Jak przebiega montaż rekuperacji?

Rekuperacja to sposób na energooszczędną wymianę powietrza. Pozwala zredukować koszty ogrzewania, a jednocześnie zapewnić prawidłowy obieg powietrza. Jak wygląda montaż systemu rekuperacji?

System rekuperacji – na czym polega i jak wygląda montaż?

Rekuperacja to system umożliwiający cyrkulację powietrza w budynku. Pozwala na wymianę powietrza z wewnątrz i zastąpienie go świeżym powietrzem z zewnątrz. Dzięki temu, że masy powietrza spotykają się, możliwa jest wymiana ciepła. Coraz częściej stosuje się ten system, zamiast dotychczas używanej wentylacji grawitacyjnej. Korzyści jest dużo, a sam montaż nie jest skomplikowany. Aby mieć pewność, że system będzie działał prawidłowo, warto zlecić jego przygotowanie specjalistom.

Montaż rekuperacji w Piasecznie czy innych miejscowościach jest oferowany przez wiele firm zajmujących się systemami wentylacji i klimatyzacji. Proces przebiega etapami. Pracę należy rozpocząć od wykonania przewodów wentylacyjnych. Następnym krokiem jest przygotowanie punktów odpowiadających za nawiewanie i wywiewanie powietrza. Ostatnim krokiem jest montaż sterownika i odpowiednie wyregulowanie systemu.

Czy warto zamontować rekuperację?

System rekuperacji ma wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem. Do pomieszczeń trafia świeże, ale ogrzane powietrze, a wytworzone ciepło jest wielokrotnie używane. Dzięki temu, że rekuperacja wyposażona jest także w filtry, powietrze jest oczyszczone i pozbawione substancji szkodliwych. Ma to duże znaczenie dla mieszkańców, szczególnie alergików.

Mikroklimat stworzony wewnątrz budynku zwiększa komfort snu i codziennego funkcjonowania, a powietrze pozbawione jest kurzu i alergenów. Rekuperacja w Warszawie na Ursynowie i innych dzielnicach jest coraz chętniej wybieranym systemem wentylacji w nowych inwestycjach. Domy, w których jest zamontowana, nie muszą posiadać wewnętrznych kominów wentylacyjnych. Można również zrezygnować z wywietrzników w oknach.