Jak wybrać funkcjonalną szafę na najmodniejsze ubrania?

Kupowanie mamy we krwi. Uwielbiamy biegać po galeriach, wyłapywać promocyjne oferty i chwytać ciuszki z najnowszych kolekcji ulubionych marek. Dzwony albo „marchewki” z wysokim stanem, t-shirt lub bluzka w stylu boho to absolutny must have tego lata. Kupujemy, by choć na chwilę poprawić sobie nastrój. Problem pojawia się wówczas, gdy chcemy gdzieś ulokować wszystkie modowe hity. Projektanci i styliści podpowiadają jak wygospodarować kawałek wolnej przestrzeni, by pomieścić zakupowe zdobycze.

– Bardzo często kupujemy ubrania pod wpływem impulsu bez głębszego zastanowienia, czy dana rzecz jest nam rzeczywiście niezbędna i czy będziemy miały okazję ją założyć. Jeżeli chcesz kontrolować swoją szafę potrzebne jest do tego odpowiednie przygotowanie oraz zaplanowanie zakupów. Przede wszystkim dopasuj swoją garderobę do stylu życia i pracy jaką wykonujesz. To z pewnością pozwoli na uporządkowanie i utrzymanie wszystkiego w ryzach – podpowiada Monika Jurczyk OSA, personal shopperka.

Modna garderoba

Jeśli nasza szafa lub garderoba wypełnione są po brzegi i nie dają nam możliwości na właściwe przechowywanie, powinniśmy zainwestować w ich zmianę. Najnowszym trendem na naszym rynku nieruchomości są całościowe projekty mieszkań, które przewidują właściwe umiejscowienie funkcjonalnej garderoby. To bardzo ciekawe rozwiązanie, zakładające łatwy dostęp do niezbędnych ubrań i dodatków. – W zależności od rozmiarów i architektury pomieszczenia, garderoby mogą mieć kształt prostokątny, kwadratowy, liter „U” lub „L”. Projektując garderobę często stosuje się odrębne moduły meblowe dla kobiety i mężczyzny, czyli bliźniacze zestawienia szuflad, drążków, półek – podkreśla Monika Szczęsny projektant wnętrz z firmy Komandor – Pozwala to oddzielić strefę męską od damskiej, zachować pewien logiczny ciąg oraz ograniczyć element konfliktowości w momencie jednoczesnego korzystania z garderoby – dodaje Monika Szczęsny.

Myśl i kupuj zestawami

W nowoczesnej garderobie znajdziemy funkcjonalne systemy drążków, zamykane szafy i szuflady, kosze, pantografy, cargo, wieszaki na spodnie, koszule, krawaty czy ażurowe półki na buty. Garderoba, jako odrębne pomieszczenie lub jego część, powinna znajdować się w sąsiedztwie sypialni. Przy  aranżacji  warto pomyśleć o niej jak o pokoju ze skarbami i zaszaleć stosując wzorzystą tapetę, surowe deski, a nawet metaliczną farbę. Do odważnej aranżacji coraz częściej przekonują się właściciele kolorystycznie stonowanej odzieży, zaś tych, którzy ubierają się barwnie, projektanci zachęcają do zastosowania  jednolitego tła.

– Jeżeli planujesz garderobę, myśl i kupuj zestawami. To zdecydowanie ułatwi poranki, kiedy zastanawiasz się w co się ubrać. To także inwestycja, która się opłaca. Twoje ubrania do siebie pasują i nie zalegają niepotrzebnie w szafie. A ty zawsze masz gotowy i świetny zestaw, z którego jesteś zadowolona. Zobaczysz, że z czasem opanujesz to do perfekcji, a Twoja szafa nie będzie miała przed tobą żadnych tajemnic – dodaje Monika Jurczyk OSA, personal shopperka.

Nowoczesny front

Ogromny wybór elementów kompozycyjnych wnętrza szafy pozwala na zachowanie w niej porządku. Możliwe jest projektowanie najróżniejszych wariantów szaf dostosowanych wysokością i szerokością praktycznie do każdej powierzchni – Organizując przestrzeń dla naszych modowych hitów warto zwrócić uwagę także na front szafy, który powinien odznaczać się nowoczesnym designem. Najnowszym trendem tego sezonu jest dyskretna, nierzucająca się w oczy  szafa z bezramowym systemem drzwi przesuwnych Heliodor, która dzięki prostej formie decyduje o klimacie naszego pomieszczenia  – mówi  Anna Wróbel, projektantka wnętrz z firmy Komandor

Takie rozwiązanie sprawia, że wnętrze nabiera nowoczesnego charakteru.  W szafach i garderobach stosowane jest także  m.in. samoistne i intuicyjne domykanie Comfort Touch, charakteryzujące się niezwykłą dyskretnością użytkowania. To udogodnienie, dzięki któremu drzwi otwierają i zamykają się niemal bezgłośnie a front szafy nie wymaga mocowania dodatkowych uchwytów.

Garderoba pozwala wykorzystać powierzchnię od podłogi do sufitu oraz zabudować każdy, nawet najbardziej niedostępny fragment wnętrza, dlatego pomieszczenie to powinno być bardzo dobrze przemyślane i rozplanowane. Jeżeli garderoba stanowi część sypialni warto zamknąć całość wysokimi frontami – od podłogi do sufitu, tak by szafa „zniknęła” tworząc płaszczyznę ściany. To dobry sposób na zachowanie wizualnej harmonii we wnętrzu, a jeśli dodatkowo zastosujemy na frontach lustra – zyskamy zaskakujący efekt powiększenia.