Menopauza-taka straszna, jak ją malują?

Przekwitanie wielu kobietom może wydawać się straszne. Jest wiele legend i historii, które opowiadają o przerażających skutkach tego procesu. Wiele z nich to jednak mity. Sam proces jest bardzo naturalny i nie należy się go obawiać. Jednak, czy w przypadku każdego wygląda on tak samo? Jakie może przynieść ze sobą dolegliwości i kiedy możemy się tego procesu spodziewać?

Czy to już Twoja kolej?

Przekwitanie pojawia się najczęściej pomiędzy 46., a 56. rokiem życia. Jest to naturalny okres w życiu kobiety, który związany jest z zakończeniem okresu rozrodczego. Możemy spotkać się z przypadkiem, gdy występuje ono znacznie wcześniej, należy wtedy natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, czy objawy nie są spowodowane chorobą.

Menopauzę diagnozuje się, gdy ostatnie krwawienie wystąpiło rok wcześniej. Podczas tego procesu dochodzi do bardzo wielu zmian w organizmie kobiety. Na skutek tego pojawiają się przeróżne, często uciążliwe objawy.

Czego można się spodziewać po klimakterium?

Menopauza jest niestety związana z wieloma, często mocno uporczywymi dolegliwościami. Nic dziwnego, gospodarka hormonalna jest bardzo niestabilna, można to porównać nawet do okresu dojrzewania. Co za tym idzie, kobiety podczas przekwitania zauważają znaczne zmiany w swoim nastroju, występują wahania i zmienność oraz podnosi się poziom stresu, pojawia się podniesiony poziom złości, czy irytacji. Do równie nieprzyjemnych objawów możemy zaliczyć problemy ze snem, bóle głowy, zimne poty, problemy ze skupieniem uwagi. W przypadku wielu kobiet pojawia się także spadek libido. U niektórych w tym okresie może pojawić się depresja. Warto jednak pamiętać, że w przypadku objawów depresji należy udać się do psychologa lub psychiatry i sięgnąć po profesjonalną pomoc.

Nie ma jednak powodu do obaw. Menopauza to naturalny proces, który dotyczy każdej kobiety. W dzisiejszych czasach, z pomocą medycyny, możemy załagodzić nieprzyjemne objawy przekwitania. W trosce o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, jeśli zauważymy jakieś niepokojące nas objawy, należy udać się do lekarza. Ten z pewnością postara się nam pomóc, znajdzie odpowiednie leki, a nawet w wielu przypadkach zaleci leczenie hormonalne. Dodatkowo należy pamiętać, że objawy menopauzy potrafią maskować inne choroby, co może być bardzo niebezpieczne. Warto więc regularnie badać się i kontrolować stan swojego zdrowia.

Jak załagodzić uciążliwe objawy menopauzy?

Słynne uderzenia gorąca, nadmierna nerwowość, czy kobiety są na to skazane? Okazuje się, że dzisiejsza medycyna oraz odpowiedni styl życia są w stanie zdziałać cuda. Podczas tego szczególnego okresu w życiu, należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, takiej jak bieganie, czy spacery. Nie można zapominać również o zbilansowanej i bogatej w niezbędne składniki odżywcze diecie.  Podczas przekwitania należy zwrócić szczególną uwagę na wapń, fosfor, witaminę K i tradycyjnie witaminę D.

Jeśli objawy są bardzo uciążliwe, warto udać się do lekarza, który przepisze nam leki lub suplementy. Na rynku dostępne jest również wiele leków na menopauzę, które(po wcześniejszej konsultacji z lekarzem) mogą być pomocne.