Peruka – włosy naturalne czy syntetyczne?

Peruki sprawdzają się zarówno u osób, które lubią eksperymentować ze swoim wyglądem, jak i tych, które utraciły włosy np. wskutek choroby. Wykorzystuje się je także w przedstawieniach teatralnych czy podczas prac na planach filmowych. Można wyróżnić peruki naturalne i syntetyczne. Którą wybrać?

Jakie są wady i zalety peruki z naturalnego włosia?

Naturalna peruka cechuje się doskonałym wyglądem, ponieważ wykonuje się ją z prawdziwych włosów. Dobrze dopasowana do urody może doskonale imitować naturalne owłosienie. Czasami wręcz trudno stwierdzić, czy ktoś nosi perukę, czy to jego naturalne włosy.

Peruki te można dowolnie czesać, ponieważ reagują na stylizację tak samo, jak włosy rosnące na głowie. W sklepach można spotkać zarówno peruki męskie, jak i damskie. Największą wadą jest cena peruki z naturalnych włosów. Jest ona niestety wyraźnie wyższa od cen modeli syntetycznych.

Jakie są wady i zalety peruki syntetycznej?

Peruki syntetyczne wysokiej jakości mogą mieć zbliżony wygląd do tych z naturalnych włosów. Zazwyczaj jednak od razu widać, że nie są zbyt dobrze wykonane. Ich zaletą jest dobra cena, dzięki czemu można kupić ich więcej i częściej zmieniać fryzury czy kolory.

Peruki syntetyczne sprawdzą się m.in. u fanów cosplayu, ponieważ potrafią szybko upodobnić kogoś do innej postaci. Niestety ze względu na materiał, z którego się je wykonuje, nie można poddawać ich wielu zabiegom stylizacyjnym. Mogłyby wtedy ulec uszkodzeniu.

Peruka – jaką najlepiej wybrać?

Warto przejrzeć różne rodzaje peruk, a najlepiej obejrzeć je w sklepie stacjonarnym. Dla kobiet lubiących eksperymenty z fryzurami lub chcących nosić włosy na co dzień poleca się peruki damskie z naturalnych włosów. Aktorzy, cosplayerzy czy inne osoby pracujące wizerunkiem mogą wybrać wersje syntetyczne.

Wybór peruki zależy też od budżetu, jaki chce się przeznaczyć na jej zakup. Wysokiej klasy peruki syntetyczne także mogą wyglądać dobrze, więc trzeba najpierw wykonać odpowiedni research.