Pierwsze wakacje za granicą – o czym warto pamiętać?

Polska przez wielu jest niedocenianym regionem turystycznym, a niesłusznie, ponieważ w naszym kraju nie brakuje ani kurortów z prawdziwego zdarzenia, ani cudów natury. Jednak czasem chcemy oderwać się od polskiej rzeczywistości i poszerzyć horyzonty. Zmiana otoczenia jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a zagraniczne wakacje to niezapomniane doświadczenie, które każdemu z nas powinno być dane przeżyć. Pierwszy wyjazd za granicę to nie tylko pozytywny dreszczyk emocji, ale także obawy związane ze zmianą klimatu, strefy czasowej czy obowiązującą w danym kraju kulturą czy religią. Jest to całkowicie naturalna reakcja – nieznane jest najbardziej przerażające. Jednak pierwszy zagraniczny wyjazd wcale nie musi być stresujący, gdy pamięta się o kilku podstawowych zasadach.

Pobyt za granicą – znajomość języka angielskiego

Znajomość języków obcych znacznie ułatwia pierwszy wyjazd za granicę. Nie trzeba być od razu poliglotą, żeby swobodnie porozumiewać się z tubylcami. W większości krajów świata, a szczególnie w Europie, wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego. Kilka prostych zwrotów to żadna filozofia po angielsku to żadna filozofia, szczególnie gdy do pomocy mamy telefoniczne „translatory”. Oczywiście mile widziana jest znajomość języka kraju, którym jest naszym celem turystycznym, jednak język chorwacki czy grecki nie należą do najpopularniejszych.

Zagraniczne wakacje – niezbędne dokumenty

Bez dokumentów potwierdzających naszą tożsamość nie ma mowy o swobodnym podróżowaniu. Choć do wjazdu na teren większości krajów Unii Europejskiej wystarczy jedynie dowód osobisty, przed wylotem warto upewnić się, że nie potrzebujemy paszportu. Jeśli paszport jest jednak wymagany, jego ważność ma ogromne znaczenie. W niektórych krajach jak Brazylia czy Izrael, prawo wymaga od turystów dokumentów ważnych co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. Więcej informacji można uzyskać w biurach podróży czy w urzędach konsularnych.

Pierwszy wyjazd za granicę – ubezpieczenie zdrowotne

Formalności związane z wyjazdem za granicę nie kończą się na ważnym dowodzie osobistym czy paszporcie. W trosce o własne zdrowie i życie, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Pobyt czy leczenie w niektórych krajach to astronomiczne wydatki, dlatego warto dmuchać na zimne. Ubezpieczenie zdrowotne dużo nie kosztuje, a może ustrzec nas przed poważnymi konsekwencjami zmiany klimatu czy diety. Co więcej, warto dowiedzieć się więcej o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. To darmowy dokument uprawniający obywateli UE do korzystania z opieki zdrowotnej na całej jej terenie w określonym zakresie.

Wyjazd na zagraniczne wakacje – znajomość kultury i obyczajów

Tymczasowa zmiana kraju pobytu to również zmiana kręgów kulturowych czy religijnych. To, co powszechnie akceptowane jest w Polsce czy w krajach Europy Zachodniej niekoniecznie będzie zgodne z obyczajami czy nawet prawem w niektórych wakacyjnych kurortach. Dużym ryzykiem obarczone są szczególnie podróże kobiet odwiedzających kraje muzułmańskie – religia nie pozwala na pewne zachowania, które mogą skończyć się nawet aresztowaniem. Podobnie sprawa wygląda z podróżami do Azji, choć tam trzeba uważać nie na religię, ale bardziej na kulturę osobistą i gestykulację.

Co wziąć ze sobą na wyjazd zagraniczny?

Pakowanie walizki na wyjazd zagraniczny niemal niczym się nie różni od przygotowywania bagażu podróżując po Polsce. Trzeba jedynie wziąć pod uwagę klimat miejsca docelowego naszej podróży i wedle tej zasady kompletować garderobę. Pakowanie walizki, szczególnie na kilkunastodniowe wyjazdy warto podzielić na kilka etapów, a sam proces usprawnić przy pomocy wcześniej przygotowanej listy rzeczy niezbędnych. Trzeba również pamiętać o wymianie waluty, choć banki coraz częściej oferują przewalutowanie pieniędzy już na miejscu.