Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Wiedeń – jedna z najbardziej intrygujących stolic w Europie, znajdująca się w północno-zachodniej części Austrii. Leży nad rzeką Dunaj i słynie z wielu historycznych zabytków, a jednocześnie również z nowoczesnego podejścia do architektury. Wiedeń staje się coraz bardziej popularną destynacją dla polskich turystów nie tylko ze względu na bogatą kulturę i sztukę, ale przede wszystkim – stosunkowo bliską odległość. Dość powiedzieć, że turyści z Krakowa mają bliżej do Wiednia niż do naszego polskiego Gdańska. Austriacka stolica jest idealnym pomysłem na city break czy wolny weekend, choć ilość wiedeńskich atrakcji potrafi przyprawić o ból głowy, a raczej stóp. Zatem co warto zwiedzić w Wiedniu? Prezentujemy listę „must see”.

Pałac Schönbrunn: letnia rezydencja Habsburgów

Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Wiednia. Budowę pałacu rozpoczęto pod koniec XVI wieku za sprawą cesarza Leopolda I. Jednak przyjmuje się, że ostateczny, barowkowy wygląd budynku został mu nadany za panowania Marii Teresy. Niezwykle rozległy kompleks pałacowy, którego powierzchnia to nie bagatela niemal 2 km2.. Pałac Schönbrunn mieści ponad 1400 (!) komnat, z czego zaledwie 45 udostępnianych jest zwiedzającym. Jedną z największych atrakcji pałacowych jest Szklana Komnata, gdzie swoje koncerty dawał sześcioletni geniusz – Mozart. Od 1996 roku Schloss Schönbrunn znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Innere Standt w Wiedniu

Starówka Wiednia to najstarsza dzielnica stolicy Austrii. Podobnie jak pałac Schönbrunn, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Spędzając weekend w Wiedniu nie można przeoczyć tego niezwykle urokliwego centrum miasta, które na każdym kroku zachwyca zabytkowymi kamienicami rodem z XIX wieku. W tych właśnie kamienicach co rusz można natknąć się na kameralne kawiarenki czy restauracje, a także zaopatrzyć się w luksusowe towary. Prawdziwy raj dla miłośników architektury i kultury na najwyższym, światowym poziomie.

Katedra Świętego Szczepana w Wiedniu

Często nazywana symbolem miasta katedra znajduje się na starówce wiedeńskiej. Mierząca blisko 140 metrów wysokości świątynia jest jednym z najcenniejszych zabytków historycznych nie tylko na mapie Austrii, ale całej Europy. Budowla wzniesiona w XIII wieku w stylu późnoromańskim, którą później poddano modyfikacjom, czego efektem jest obecny styl romańsko-gotycki. Katedra Świętego Szczepana od kilku stuleci jest siedzibą biskupów i arcybiskupów wiedeńskich imponuje nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale i wewnętrznym. W środku mamy okazję podziwiać dzieła sztuki gotyckiej i barokowej, a wśród nich m.in. ołtarz z Wiener Neustadt czy grobowiec Fryderyka III.

Pałac Belweder w Wiedniu

Kolejnym ważnym punktem na mapie stolicy Austrii jest Schloss Belweder, który przez wielu uważany jest za perełkę architektury barokowej. Pałac powstał w XVII wieku, a projektantem budowli był Johann Lucas von Hildebrandt, jeden z najbardziej cenionych architektów stylu barokowego. Belweder niegdyś pełnił funkcję letniej rezydencji księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, a dziś jest jednym z najpopularniejszych zabytków w całym mieście. Na kompleks pałacowy Belweder składają się dwa główne budynki: Belweder Górny i Dolny, między którymi można podziwiać wspaniały ogród francuski.

Wiener Prater: najstarsze wesołe miasteczko na świecie

Wybudowany pod koniec XIX park rozrywki zachwyca turystów z całego świata. Kilkaset atrakcji dla młodszych i starszych, a wśród nich niemal kultowy już Wiener Riesenrad, czyli po prostu wiedeński diabelski młyn. Z jego najwyższego punktu karuzeli rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama miasta, choć osoby z lękiem wysokości mogą mieć lekkie trudności z opanowaniem