Podróż autostopem – krótki poradnik dla początkujących

Podróżowanie wcale nie musi generować wielkich kosztów, wystarczy odrobina kreatywności i odwagi. Podróżowanie autostopem to coraz bardziej powszechna alternatywa dla osób spragnionych wrażeń i nowych doświadczeń. Autostop, choć przez wielu uważany za formę podróżowania zarezerwowaną dla młodych ludzi, dziś jest równie popularny wśród nieco bardziej dojrzałych turystów. Zanim jednak zdecydujemy się wyruszyć w podróż życia, warto co nieco dowiedzieć się o bezpiecznym hitchhikingu dla początkujących. O czym warto pamiętać podróżując autostopem?

Pierwsza podróż autostopem – gdzie się udać?

Podróżowanie autostopem dla niedoświadczonych turystów to nie lada wyzwanie i przeżycie generujące wysoką dawkę adrenaliny. Dlatego też na pierwszy raz warto wybrać miejsce docelowe stosunkowo blisko punktu wyjściowego. Początkujący autostopowicze najczęściej wybierają trasy nie dłuższe niż 400-500km od startu podróży. Dlaczego? Ponieważ w trakcie wyprawy może się okazać, że w rzeczywistości wyzwanie jest zbyt wymagające. Dobrym pomysłem dla „zielonych” w temacie podróży autostopem jest wycieczka w obrębie polskich granic – znajomość języka, kultury i przysposobienia Polaków pomaga w zachowaniu zimnej krwi i spokoju ducha.

Pierwszy autostop – kiedy się wybrać?

Podróżowanie w towarzystwie nieznajomych samo w sobie jest przedsięwzięciem dosyć obciążającym psychicznie i fizycznie, dlatego warto ograniczyć prawdopodobieństwo nieprzyjemnych sytuacji. Podróżowanie jesienią czy zimą może okazać się nader wyczerpujące – łapanie „stopa” przy kilku czy kilkunastostopniowym mrozie może przerosnąć nawet najbardziej zmotywowanych do działania. Okresem najbardziej sprzyjającym pierwszej podróży autostopem wydaje się późna wiosna, lato, oraz wczesna jasień, kiedy aura za oknem pozwala mieć nadzieję na podróż w dobrych warunkach pogodowych. Oczywiście przed wyruszeniem w podróż warto spojrzeć na prognozę pogody, co pozwoli przystosować zawartość bagażu do wszelkich możliwych okoliczności.

Podróż autostopem we dwoje

Samotna podróż autostopem może być zbyt przytłaczająca, a wiadomo, że w grupie raźniej. W przypadku autostopu może nie dosłownie w grupie, bo złapanie stopa dla kilku osób wręcz graniczy z cudem. Jednak druga osoba podczas wyprawy to wielkie wsparcie; nie tylko emocjonalne, ale również fizyczne. Dużo łatwiej jest mierzyć się z przeciwnościami losu ze świadomością, że nie jesteśmy osamotnieni w całkowicie obcym miejscu, w całkowicie nieznanym samochodzie i z całkowicie obcymi osobami. Co dwie głowy to nie jedna.

Podróżowanie autostopem – przezorny zawsze ubezpieczony

Autostop jako forma transportu może i jest najtańszą alternatywą dla podróżujących, ale poziom bezpieczeństwa jest bez wątpienia najniższy z możliwych. Podróż samolotem, pociągiem czy nawet autokarem to usługi renomowanych przewoźników o określonych standardach. Podróże autostopem tego nie mają, dlatego warto zachować maksymalną ostrożność i zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi incydentami. Najważniejsze rzeczy takie jak telefon, pieniądze czy dokumenty trzeba mieć zawsze przy sobie, najlepiej w wewnętrznych kieszeniach ubrań. Co ważne, trzeba uważać, by nie rozstawać się z plecakiem podróżnym i nie chować go do bagażnika – to właśnie wtedy najczęściej zdarzają się kradzieże. A co z kierowcą samochodu? Jeśli wzbudza niewyjaśniony niepokój czy zachowuje się podejrzanie, lepiej poczekać na kolejną okazję.