Protetyka stomatologiczna – co warto o niej wiedzieć?

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną stomatologii, która koncentruje się na przywracaniu utraconych lub uszkodzonych zębów. Jest to bardzo ważny aspekt medycyny dentystycznej, który ma na celu nie tylko poprawę estetyki, ale także funkcjonalności jamy ustnej pacjenta. Zrozumienie, co obejmuje protetyka stomatologiczna i kiedy skorzystanie z niej ma sens, jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Co obejmuje swoim zakresem protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna obejmuje różne rodzaje zabiegów, które mają na celu przywrócenie utraconych lub uszkodzonych zębów. W ramach tego zakresu znajdują się procedury takie jak korony, mosty, protezy i implanty dentystyczne.

Korony są nakładane na zęby, które zostały uszkodzone, ale nadal mają zdrowe korzenie. Mosty, z drugiej strony, są używane do zastąpienia jednego lub kilku brakujących zębów, a protezy są rozwiązaniem dla osób, które straciły wszystkie swoje zęby. Implanty dentystyczne, które są chirurgicznie umieszczane w szczękach pacjenta, oferują trwałe i estetyczne rozwiązanie dla brakujących zębów. Protetyka stomatologiczna w Łodzi obejmuje szereg działań, które pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowym uzębieniem.

Kiedy skorzystanie z protetyki stomatologicznej ma sens?

Protetyka stomatologiczna jest odpowiednia dla osób, które utraciły jeden, kilka lub wszystkie zęby. Brakujące zęby mogą prowadzić do szeregu problemów, takich jak trudności w jedzeniu, mówieniu i utrzymaniu higieny jamy ustnej. Ponadto, braki w uzębieniu mogą prowadzić do resorpcji kości szczęki, co może negatywnie wpłynąć na wygląd twarzy pacjenta.

Skorzystanie z protetyki stomatologicznej może również mieć sens, jeśli zęby pacjenta są poważnie uszkodzone przez próchnicę, choroby dziąseł lub uraz. Chirurg stomatolog w Łodzi może przywrócić zdrowy wygląd i funkcjonalność zębów, poprawiając tym samym jakość życia pacjenta. W efekcie wzrośnie samoocena i zadowolenie z życia.