Psychoterapia – dla kogo i kiedy z niej skorzystać?

Z psychoterapii zaczyna korzystać coraz więcej ludzi. Wpływ ma na to wiele czynników, ale najczęściej nie potrafią oni sobie poradzić z rosnącym tempem życia, przez co zaczynają popadać niekiedy nawet w depresję. Psychoterapia pozwala leczyć stany lękowe, traumę, a także inne zaburzenia psychiczne. Znaczna większość ludzi boi się jednak skorzystać z porad specjalisty, ale czy takie leczenie musi być wstydliwe? Czy warto z niego korzystać? Kiedy psychoterapia jest w ogóle skuteczna?

Psychoterapii nie powinniśmy się wstydzić

Stan psychiczny wpływa na zdrowie fizyczne, jak i dobre samopoczucie człowieka. W spojrzeniu holistycznym to właśnie na równowagę psychiczną zwraca się szczególną uwagę, gdyż wpływa ona na jakość życia ludzi i codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Dla wielu osób psychoterapia to spotkania dla ludzi, którzy w znacznym stopniu chorują na zaburzenia psychiczne i to właśnie jest głównym powodem, dla którego nie chcą się one przyznawać do swoich problemów. Strach przed wrzuceniem ich do tego samego worka co ludzie chorzy jest tak duży, że zniechęca je do dalszego działania, przez co same muszą zmagać się ze swoimi problemami.

Psychoterapia to przede wszystkim formą leczenia taka jak każdą inną. Dla większość pacjentów umówieniu się na pierwszą wizytę towarzyszy poczucie wstydu. Warto jednak mieć na uwadze, że zadaniem lekarza jest niesienie pomocy osobie chorej, a nie ocenianie jej. Dobranie odpowiedniej terapii jest poprzedzone przeprowadzeniem wywiadu, gdyż istnieje wiele rodzajów psychoterapii.

Kto powinien skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Skorzystanie z leczenia psychoterapeutycznego pozwala ustabilizować zdrowie psychiczne osobom, które zmagają się przede wszystkim z ciężkimi zaburzeniami w tej sferze. Wizyta u psychologa pozwoli także rozpoznać problem, z jakim pacjent się zmaga.

Wiele osób nie ma tak do końca świadomości o tym, co im dolega, tak więc konieczna jest diagnoza specjalisty, który następnie dobierze odpowiednie etapy leczenia. Najważniejszymi czynnikami, które pomogą podjąć decyzje o skorzystaniu z psychoterapii będą na pewno:

  • myśli samobójcze
  • obniżenie nastroju
  • częste zmiany samopoczucie
  • uczucie samotności mimo otaczających nas osób
  • spoglądanie na przyszłość jako bezcelową
  • anoreksja
  • fobie
  • zaburzenia tożsamości płciowej

Oczywiście nie są to wszystkie stany, które predysponują człowieka do udania się na psychoterapię. Mogą one jednak pomóc nakierować osobę chorą na leczenie, jeśli ma wątpliwości.

Czy psychoterapia jest skuteczna?

Leczenie psychoterapeutyczne może mieć różne skutki. Wpływ na powodzenie lub jego brak ma przede wszystkim podejście samego pacjenta do sesji. Jeśli od samego początku będzie negatywnie nastawiony, praca z nim będzie utrudniona. W takim przypadku ważną rolę odgrywa doświadczenie lekarza, który to prowadzi.

Psychoterapia to leczenie indywidualne, więc wpływ ma na nią także umiejętne dobranie środków leczenia. Równie ważna jest empatia i chęć pomocy psychoterapeuty. Warto wiedzieć, że inaczej podchodzi się do dziecka a inaczej do dorosłego, jednak w większość przypadków terapia psychoterapeutyczna jest skuteczna.