Recepta przez internet – jak ją otrzymać i ile trzeba za nią zapłacić?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że obecnie coraz częściej korzystamy z konsultacji medycznych na odległość. Poza teleporadami dostępne są również porady online, dzięki którym można uzyskać również recepty przez internet oraz zwolnienia lekarskie bez wychodzenia z domu.

Jak otrzymać receptę?

Aby zakupić określone rodzaje leków, konieczne jest uzyskanie od lekarza recepty. Wystawiana jest ona obecnie w formie e-recepty, chociaż nadal wybrani lekarze stosują do tego celu papierowe druczki.

Receptę na leki można otrzymać w formie porady telefonicznej – taką formę porad oferuje obecnie wiele poradni, które mają podpisaną umowę z NFZ. Również można otrzymać ją za pośrednictwem internetu, po wzięciu udziału w konsultacji lekarskiej online.

Na odległość można otrzymać między innymi receptę na:

  • leki na choroby przewlekłe
  • środki antykoncepcyjne
  • tabletkę dzień po

Jak wystawia się receptę online?

Recepty przez internet cieszą się obecnie dużym powodzeniem wśród osób, które nie mogą udać się do lekarza osobiście i dodatkowo nie mogą lub nie chcą korzystać z teleporady, na przykład ze względu na brak czasu.

Aby otrzymać recepty online, konieczne jest w pierwszej kolejności wybranie placówki medycznej, która je oferuje. Może być to jedna z popularnych, prywatnych sieci medycznych, która oferuje usługi także w ramach abonamentu medycznego. Ponadto usługi są także dostępne w innych placówkach, również bezpośrednio w indywidualnych praktykach lekarskich.

Do uzyskania recepty konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na wizytę lekarską. W tym celu wystarczy rejestracja na wybranej stronie internetowej, wybranie lekarza, terminu wizyty oraz opłacenie jej online.

W trakcie internetowej wizyty lekarz przeprowadza konsultację z pacjentem i na jej podstawie może następnie wypełnić druk recepty. Jako że recepty online wystawiane są jako e-recepty, nie ma potrzeby stosowania papierowych druków. Informacja o wystawieniu recepty jest natychmiast przekazywana na numer telefonu komórkowego pacjenta oraz na jego adres e-mail (w zależności od danych podanych w NFZ). Dodatkowo można uzyskać ją w formie wiadomości od placówki medycznej.

Aby zrealizować receptę wystawioną online, należy podać jej kod razem ze swoim numerem PESEL w aptece.

Ile kosztuje recepta online?

Koszt recepty wystawionej przez internet wynosi najczęściej od 80 do 100 złotych w zależności od wybranej placówki medycznej oraz lekarza. W przypadku lekarzy o określonych specjalnościach koszt wizyty może być wyższy i wynieść nawet 150 złotych.