Wywóz nieczystości płynnych – na czym polega?

Wywóz nieczystości płynnych, czyli usługi asenizacyjne to popularne usługi świadczone dla osób niepodłączonych do obiegu kanalizacyjnego. Najczęściej dotyczą domów jednorodzinnych i bloków zlokalizowanych daleko od centrów miast. Na czym więc polegają? Wyjaśniamy.

Na czym polega wywóz szamba?

Wywóz ścieków w Gdańsku lub w każdym innym mieście polega na podstawieniu w wyznaczone miejsce odpowiedniego pojazdu, specjalnie przeznaczonego do wypompowywania nieczystości. Jest to tak zwana szambiarka. Najczęściej jest to duży pojazd ciężarowy na którym znajduje się pojemnik na podciśnieniowy załadunek. Niektóre bardziej samochody oprócz możliwości wypompowywania ścieków dysponują także możliwością wtłaczania wody pod ciśnieniem w celu udrażniania zatkanych rur.

Praca operatora szambiarki polega na przeniesieniu oraz ustawieniu elastycznego przewodu ssawnego do pojemnika z szambem. Następnie za pomocą kompresora wytwarzane jest podciśnienie, które zasysa wszelkie nieczystości ze środka. W zależności od pojemności szamba może to potrwać od kilkudziesięciu minut do nawet pół godziny. Opóźnienia mogą wynikać na przykład z powodu niedrożności przewodu doprowadzającego, a ich przyczyną są najczęściej duże obiekty, które przez przypadek znalazły się w ściekach.

Wywóz nieczystości płynnych

Ścieki są transportowane beczkowozem do punktu zlewnego. W dużych miastach, takich jak na przykład Gdańsk, trafiają do specjalnej oczyszczalni. Są tam poddawane odpowiednim procesom czyszczenia. Firmy zajmujące się profesjonalnie takimi usługami posiadają podpisane umowy dotyczące tego do jakiego miejsca są przekazywane wszelkie ścieki. Zarówno te pochodzące od klientów prywatnych, z przydomowych szamb, jak i te z różnymi niebezpiecznymi związkami chemicznymi, które dotyczą przedsiębiorstw produkcyjnych. Należy pamiętać o tym, że zgodnie z polskim prawem transport ścieków wymaga specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniego przeszkolenia osób pracujących przy odpompowywaniu nieczystości.